Powstanie Warszawskie we Wrocławiu.

Dla mieszkańca Wrocławia, warszawiaka z dziada pradziada, który przeżył w stolicy prawie 40 lat swojego życia, rekonstrukcja walk powstańczych urządzona na rynku we Wrocławiu wydaje się na pozór czymś dziwnym. Przecież w sierpniu 1944 roku Breslau było miastem niemieckim, nie znającym okrucieństwa wojny, poza jednym jedynym bombardowaniem, które miało miejsce w 1941 roku. Na ulicach Breslau toczyło się spokojne, letnie życie, sielanka tylko czasami przerywana była przez przejeżdżające z frontu pociągi z rannymi. Pierwsze plotki o zbliżającym się froncie i możliwej ewakuacji pojawiły się dopiero pod koniec roku a od grudnia dały już się słyszeć pomruki radzieckiej artylerii. Trudno tu posilić się o porównania ale tak jak katem Warszawy można nazwać Hitlera, Dirlewangera, Kamińskiego, Reinefartha tak katem Wrocławia można nazwać gaulaitera dolnego śląska Karla Hainke, który z całą mocą i okrucieństwem wykonał rozkaz Hitlera o zamianie miasta w twierdzę i obronę tej twierdzy do ostatniego żołnierza. Jeszcze raz podkreślam – trudno tu o porównania, należy jednak zauważyć, że decyzje nazistowskiej wierchuszki spowodowały exodus ludności oraz dziesiątki tysięcy ofiar cywilnych, wojskowych oraz przeogromne zniszczenia obu miast.

Wracając jednak do samej rekonstrukcji: przedstawiono tutaj zdobycie przez powstańców kamienicy przy ul. Podwale 3, niemiecki atak na barykadę, zdobycie przez powstańców niemieckiego transportera amunicji Bogward oraz jeden z symbolicznych momentów powstania: eksplozję tego właśnie transportera. co spowodowało śmierć około 300 osób. Do dnia dzisiejszego opinie na temat tego wydarzenia są różne: część badaczy twierdzi, że był to niemiecki podstęp a część, że po prostu pełny amunicji transporter dostał się w ręce nieumiejętnie obchodzących się z nim ludzi. Nie mi decydować jak było naprawdę, był to tak czy inaczej jeden z bardziej dramatycznych epizodów Powstania Warszawskiego. Sama rekonstrukcja była bardzo ciekawa, wzięło w niej udział ponad 200 rekonstruktorów oraz kilka ciekawych pojazdów historycznych: sdkfz 251, Marder II, Kattenkrad, działko pak-36.  Dla zainteresowanych co ciekawsze zdjęcia w galerii.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Powstanie Warszawskie we Wrocławiu.

  1. Gosia

    To niezwykle wzruszające wydarzenie. Nie można lepiej uczyć patriotyzmu jak przez doświadczenie, tu jest Polska właśnie dzięki niem. U boku mojego kochanego warszawiaka, który powstanie ma we krwi – historia staje się częścią życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s