Macedonia – Bitola, jezioro ochrydzkie, jezioro prespańskie, park narodowy Galicica.

To już ostatnia galeria z Macedonii. Tym razem kilkanaście zdjęć z wycieczki do Bitoli, nad leżace za łańcuchem górskim Galicica jezioro prespańskie oraz widok na jezioro ochrydzkie z gór. Bitola to urocze miasteczko ze śladowa ilościa turystów, majace jednak sporo do zaoferowania. A więc muzeum urodzonego tutaj Kemala Ataturka, pozostałości rzymskiego miasta Heraclea ze wspaniałymi mozaikami, urocza stara cerkiew a na dodatek… No właśnie, skręcajac z głównej ulicy Bitoli w mniejsza, nagle znaleźliśmy się w XIX wieku… Malutkie sklepiki, podłoże złożone z pyłu i płaskich kamienia a na środku przewrócony wóz z owocami… Czysta magia… I faktycznie okazało się, że to magia, tyle że kina. Po prostu podczas naszej wizyty uliczka w Bitoli została przekształcona w plan filmowy. Ale jako, że szczęśliwie trafiliśmy na czas gdy ekipa się zwinęła, umożliwiło to uwiecznienie tego nietypowego widoku.

Punkt następny: jezioro prespańskie, najwyżej leżacy tego typu zbiornik wodny w Europie. Woda co prawda nie tak krystaliczna jak w jeziorze ochrydzkim ale położenie równie urocze: dookoła góry a samo jezioro dziela między siebie trzy państwa: Macedonia, Albania i Grecja. Doskonale nadajace się do odpoczynku od wszechobecnego skwaru – woda jest zdecydowanie cieplejsza od tej z ochrydzkiego.

Punkt ostatni czyli park narodowy Galicica czyli łańcuch górski oddzielajacy od siebie obydwa jeziora. Wspaniałe (przekraczajace 2000 m. wysokości) góry, szlaki zarówno piesze jak i narciarskie, niestety nie nadajace się do wędrówek w miesiacach letnich: przy tych temperaturach trzeba było by ciagnac za soba cysternę z woda. Ale widoki z góry na jeziora wspaniałe…

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s