Macedonia – Skopje cz. 2.

Druga część galerii dotyczacej stolicy Macedonii. Jak już pisałem, miasto jest w ciagłej rozbudowie. Elementem charakterystycznym jest niesamowita ilość pomników. Co ciekawe: wszystkie one powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Przy okazji prztyczek w dumny grecki nos, bo Aleksander Macedoński mieczem wygraża właśnie w kierunku południowego sasiada. Takie tam sasiedzkie uprzejmości. A na poważnie: między tymi państwami narasta konflikt o wielu przyczynach: od nazwy państwa (Grecja nie zgadza się na taka nazwę swego sasiada, uważa że tak może nazywać się tylko jeden z jej regionów i dlatego często na forum międzynarodowym używa się strasznego skrótowca FYROM czyli Former Yugoslav Republic of Macedonia – Była Jugosłowiańska Republika Macedonia), przez postać Aleksandra Macedońskiego aż po godło czyli gwiazdę z Werginy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Macedonii). Konflikt jest o tyle poważny, że Grecja stara się zablokować wejście Macedonii do Unii Europejskiej.

Reasumujac: miasto jest piękne, strasznie żałuję, że miałem tak mało czasu by je bardziej poczuć, pozagladać w uliczki poza szlakiem turystycznym. Aha, na koniec polecam: http://www.tikves.com.mk/content_files/EN/products/tga%20za%20jug%20eng.pdf, bardzo smaczne czerwone wino.

 

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s